Město jednoznačně musí zajímat názor občanů, říká volební lídr Pirátů v Písku Josef Soumar

21. září 2022

Česká pirátská strana v Písku má pro tyto komunální volby číslo 1. Její volební lídr Josef Soumar popisuje, s jakými vizemi Piráti do voleb jdou a kam by měl Písek v dalším volebním období směřovat.

Co chtějí Piráti v Písku změnit?

Na politické scéně musí dojít k razantní změně. Nelíbí se mi nekoncepčnost vedení radnice, kdy současná struktura nemá žádnou koaliční smlouvu a každý vystupuje spíše sám za sebe. Město by mělo vidět dlouhodobé, ale i každodenní potřeby občanů. A to je změna, kterou do Písku přinášíme.

Jako jeden příklad za všechny uvedu Zeyerovu ulici, která byla nejen kvůli stavebním pracím a rekonstrukci zavřená přes 18 měsíců! I přes to nejsou její součástí pruhy pro cyklisty. Když jedu na kole nebo koloběžce ulicemi Písku, cítím za sebou kolonu aut a celkem oprávněně naštvaných řidičů, kteří mě nemají, jak bezpečně předjet. Všichni před volbami podporují plynulost dopravy nebo opravu dětských hřišť, ale v praxi pak občané vidí reálné výsledky.

Štve mě, že město zavčasu neopravuje majetek a nechá to dojít do takové fáze, že potřebuje generální opravu za desítky milionů korun. To přece není přístup řádného hospodáře. V dlouhodobém pohledu to vidíme na městských objektech. Každý den jsme toho svědky na dětských hřištích a herních prvcích. Ty jsou mnohdy v takovém stavu, že se bojíte o zdraví svých dětí. Přece nemusíme stále jen bořit staré a stavět nové.

V tomto volebním období byli Piráti v Písku sice v opozici, ale podařilo se jim prosadit poměrně dost návrhů…

Myslím si, že jsme za čtyři roky odvedli hodně práce a že je vidět dlouhodobá zkušenost, kterou máme jak z městského, tak krajského zastupitelstva. Hned na začátku se nám, navzdory opozičnímu postavení, podařilo prosadit videopřenosy a videozáznamy z jednání zastupitelstva. Jsem za to rád, protože to nebylo jednoduché a napoprvé bod neprošel. Důsledně a veřejně jsem některým politikům připomněl, že transparentnost radnice měli všichni ve svých programech. Podruhé už politickou shodu tento návrh měl.

Myslím si, že město Písek takhle důslednou opozici dlouho nemělo. Na každé zasedání jsme se poctivě připravovali. O každém bodu jsme znali všechny dostupné informace a věděli jsme, kam se prostřednictvím toho bodu směřuje. Chtěli jsme být hlavně faktickou opozicí. Věřím, že jsme se toho drželi. Piráti nejsou bořiči. I když nám vedení města vyčítá, že jsme prosadili zrušení zakázky na nový bazén pod lesnickou školou, řídili jsme se zkrátka fakty. Vystoupil jsem i proti autorům petice za referendum a opravu starého bazénu, protože ani oni nemají spočítané náklady na opravu. Je to ale především problém stávajícího vedení radnice, která má mít vyčíslené, kolik by stál nový bazén a na kolik by vyšla oprava starého. Pokud chtěla radnice ukázat, že stavba tohoto nového bazénu je výhodnější a v budoucnu i efektivnější, měla dbát od počátku na výpočet obou variant. Od toho tu nejsou autoři petice, kteří za sebou nemají aparát úřadu.

Osobně jsem bojoval například za pozemky v průmyslové zóně, které město prodalo, místo aby přistoupilo k dlouhodobému pronájmu. Bylo to nevýhodné z finančního i koncepčního hlediska. Pokud jsou pozemky města, má z nich dlouhodobý příjem a může ovlivňovat, jaké firmy zde budou fungovat a komu a jaká budou nabízet pracovní místa v dostupnosti Písku.

Jaký další postup budete prosazovat v otázce bazénu?

Rád bych podpořil referendum, které by se konalo při prezidentských volbách, což by mu mohlo zajistit vysokou účast. Za posledních 10 let se politici na otázce bazénu neshodli. Když vidíme nástrahy, které výstavba nového bazénu přináší, měly by naposledy rozhodnout hlasy občanů. Pokud už na začátku roku víte, že dáte o 50 milionů korun ročně víc na energie, tak už to přestává být legrace. Musíte použít logiku. Město by se mělo chovat jako každý občan u svého rodinného rozpočtu. Podpořil bych referendum a případně se snažil o citlivou rekonstrukci bazénu na stávajícím místě, kde je navíc možnost propojení s řekou.

Měli bychom se na stavbu nového bazénu podívat i z jiné strany. Pokud bychom k ní přistoupili, kolik bude stát demolice starého bazénu? To je další částka, kterou je nutné si připočítat. Kolik bude stát rekultivace celého prostoru a náklady na skládkování? Podle mého názoru to může být dalších 50 milionů korun. Je to málo, nebo moc? Měli bychom téma bazénu posadit zpátky na fakta a nebát se odhadované částky potvrzovat či vyvracet oponentními posudky.

Jaké další priority Piráti mají?

Politici se často snaží říkat lidem, že problém se dá jednoduše vyřešit. Například u parkování. Doprava je ale velmi složité téma a vadí mi, že neustále stavíme lidi proti sobě. Cyklisté versus auta, auta versus autobusy. Pojďme vybudovat základní infrastrukturu a pak se podívejme, co to s dopravou udělalo. A klidně pak můžeme uvažovat o parkovacím domu, jen už nemusí mít čtyři patra a stát 200 milionů korun. Město musí dopravu koordinovat i s Jihočeským krajem – vždyť nám městem vede velká krajská tepna od Táborské ulice přes Kollárovu a Pražskou až po ulici Strakonickou.

Josef Soumar2

Jako předseda finančního výboru zastupitelstva jste často připomínkoval investice a výdaje města. Jak by měla radnice k hospodaření přistupovat?

Například na budování dětského hřiště u Husovy školy se dá krásně ukázat, že je potřeba komunikovat s lidmi. Město tam navrhlo drahé dětské vodní hřiště, u kterého se ukázalo, že ho vlastně nikdo nechtěl, jen se líbilo architektům. Když na zastupitelstvu vidím návrh vodního hřiště za 10 milionů, tak mně, jako ekonomovi, okamžitě blikne varovné světlo. Vůbec jsem o takovém návrhu nevěděl, takové hřiště nechtěl u školy ani pan ředitel Husovy školy. Zpětně se pak i do médií ozývají lidé, kteří na projekt nadávají. Takhle přece radnice nemůže fungovat. V tom bylo mělo dojít ke změně a otočení kormidlem. Radnice musí pracovat předvídatelně, velké projekty diskutovat a zveřejňovat maximum informací. Město se pořád drží toho, že se udělalo veřejné projednání, tak je splněno. Ale proč se nekoná více setkání s občany v různé časy, můžeme pracovat například s informačními letáky v dané lokalitě a tak dále? Pak politik může s čistým svědomím říci, že udělal maximum. A pak musí být politická vůle návrh prosadit. Důležitá je cesta k výsledku. Investicím musí dát město prioritu. Když se vám doma rozpadá garáž, musíte ji opravit, i když byste si spíš přáli nové auto.

Je v aktuální ekonomické krizi správná doba na diskuze o novém bazénu?

Voliči by na to správně řekli, že už dávno mohl stát. Koalice si ale měla sehnat dostatečnou podporu a neměla by vinu házet na nás. Nad bazénem jsem strávil roky práce a tvrdím, že projekt není dobrý, stavba se enormně prodražuje, město nebude mít dotaci Národní sportovní agentury a krajskou dotaci vrátilo. Navíc se ukázalo, že ve smlouvě je i inflační doložka, o které jsme nevěděli. Tu schválila rada města. Tak co vlastně koalice od opozice čeká? Proto jsem na posledním zasedání předložil návrh na zrušení zakázky na stavbu nového bazénu pod lesnickou školou. Dnes, v době ekonomické krize, už se reálně diskutuje o vypínání osvětlení na cyklostezkách přes noc. Na jedné straně chce tedy město šetřit, ale na druhé straně mu je jedno, jestli má nový bazén stát 400 nebo 600 milionů korun.

Chtěl byste něco vzkázat občanům?

Rád bych jim poděkoval za to, co v covidovém období v Písku zvládli. Zažili si pandemii, teď zažívají dramatický nárůst cen energií, museli vydržet velké komplikace v dopravě. Poděkovaní zaslouží i odborníci a úředníci na městě, kteří dělají maximum. Potřeba je poděkovat i některým vybraným politikům, kteří se s námi dívali na věci fakticky, pro užitek občanů. Lidem totiž někdy může připadat, že v zastupitelstvu sedí 27 lidí naprosto odtržených od reality. Ale pravda je jiná a je potřeba se dívat, kdo jak hlasoval. Poděkování si ale zaslouží i vedení města za některé své návrhy, například rychlou reakci na covidovou situaci nebo finanční podporu místních živnostníků a podnikatelů.

Jak nejvíce podpořit Piráty ve volbách?

Jednoznačně křížkujte celou naši stranu, tedy číslo jedna. Tím nám dáváte maximální počet 27 hlasů, které každý volič drží ve svých rukách. Volební systém v obecních volbách vzbuzuje u voličů falešný pocit přímé volby zastupitelů, ale kvůli pětiprocentní klauzuli to tak není. Pokud vám bude sympatický další konkrétní kandidát z jiného uskupení, zakřížkujte ho. Nám tím však stále dáváte většinu svých hlasů. Vašeho rozhodnutí si velmi vážíme a uděláme maximum, aby byl Písek místem, kde můžete prožít svůj život naplno.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články