O energiích pět minut po dvanácté

O energiích pět minut po dvanácté

Co se nám v Písku právě stalo?

Spadli jste k DPI? Vaše babička naletěla podomnímu obchodníkovi s jedinečnou slevou? Nic si z toho nedělejte, městu Písek se to stalo také. Vsadilo totiž na jedinou kartu a to, že nejlevnější energie je ta nejlepší. Cena je vždy důležitá, nicméně řešit tak strategický zdroj jako je energie s drobnou firmou? „No co, když se to nepovede, poplatníci to přece zaplatí“ – a tak se taky stalo! Zastupitelstvo v březnu muselo odhlasovat dalších 33 milionů z rozpočtu pouze na dorovnání schodku po navýšení cen energií.

Čekali byste od města plánování, porovnávání nabídek, odborný dohled energetického mana-žera? Dva roky se debatovalo zda-li je post energetického manažera pro město vůbec potřeba než se rozhodlo ho konečně zřídit. Jeho práce je ale limitována dotací, která za půl roku končí, takže budoucí fungování je nejisté.

Tak jak z toho ven?

Všichni teď hledáme způsob, jak finančně přežít současnost a budeme-li mít štěstí, dočkat se i lepší budoucnosti. Hledat zodpovědně by měla zejména města. Pro bezpečnost a stabilitu je důležité mít v záloze zdrojů více. Současným trendem je tedy doplňovat stávající výrobny s těmi zelenými, mít tím zajištěnu vlastní spotřebu a přebytek buď prodávat nebo využívat k dalším investicím. Ano, Písek může být elektricky soběstačný! Možností je hned několik - v současné době například zažívá ohromný rozmach fotovoltaika. Je to jednoduché řešení, které má nejen rychlou návratnost a dlouhou životnost, ale hlavně přináší soběstačnost. Takové to, že si elektřinu vyrábíte sami a netrápí vás drastické ceny na trhu. Klidně si tak dokážete snížit svoji spotřebu až o krásných 60 %. Zní to fajn? Fajn to je. Stačí se zeptat jakéhokoliv souseda, který ji už má! Slunce totiž jen tak někdo nevypne.

Co takhle dát elektrárnu na sklady, kanceláře, nádraží, školy nebo jako stínění parkoviště? Proč ne, tam nepřekáží a střecha se alespoň využije. Například Jihočeský kraj neváhal a hned vypracoval studii, která mapuje krajské budovy, kam by bylo fotovoltaiku vhodné instalovat. Když už tedy úředník sedí přes den v práci, na střeše nad ním vyrábí elektrárna přesně tu energii, kterou on zrovna spotřebovává. (Okamžitá spotřeba = 100% úspora).

I další města v České republice přímo podporují výstavbu FVE pro svoji potřebu, využívají městských budov nebo zapojují do projektů své občany. Fotovoltaiky se objevují i na bytových domech sídlišť (Praha), snižují náklady energeticky náročných budov (bazén a sportoviště v Táboře) nebo řeší vysokou letní spotřebu zimního stadionu (Žďár nad Sázavou).

Písek zatím přemýšlí a vyčkává. Asi až bude ještě hůř. Jen aby nebylo pozdě...

Technologie letí kupředu.

Ukazuje se, že soběstačnost je nutná ve všech oblastech, nejen v energetice! Upravují se pravidla a zákony, aby se energie dala snadno sdílet (komunitní energetika). Objevují se cesty a možnosti, které tu nikdy nebyly. Řešení existují. Právě teď je poslední možnost převzít zodpovědnost a zajistit Písku vlastní a levnější energie! Musíme rychle nastoupit do již rozjetého vlaku než nám úplně ujede.

Piráti spolupracují s odborníky, učí se z již fungujících příkladů a věří, že právě soběstačnost je základem pro budoucí rozvoj i samotnou existenci měst. Aktivně pracujeme na rozvoji komunitní energetiky tak, aby zdroje byly lokální a i zisky zůstávaly přímo u občanů města, nikoliv u nadnárodních společností. Na rozdíl od uhelného dolu si tedy panelák může koupit několik panelů na střechu a díky tomu má vlastní elektřinu a přebytky ohřívá vodu.

Obnovitelné zdroje již dnes dokážou, díky vývoji technologií, plně konkurovat cenám jiných zdrojů a přinášejí i další dlouhodobé výhody. Od již zmíněné soběstačnosti, přes možnost společného vlastnictví občanů až po minimální dopady na přírodu (recyklovatelnost panelů 97-98 %). Ano, zatím nejsou schopny pokrýt úplně celou naši potřebu energií. Nepracují stabilně v čase. Ale využít zelené energie na maximum tam, kde to má smysl a přináší to finanční výhody, je naprosto jasná volba. Tak na co čekat?


Tomáš Hrdý
člen výboru pro IT a Smart, specialista na FVE

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články