Příkopy mezi námi

Příkopy mezi námi

Příkopy jsou úžasnou alternativou ke zdi, protože když chcete oddělit lidi zdí, musíte ji postavit a to znamená spoustu materiálu, který na ni použijete. Když ale jako alternativu k tomu oddělení lidí použijete příkop, tak nejen že žádný materiál skoro nepotřebujete, ale ještě získáte spoustu zbytečného materiálu vytěženého z toho vyhloubeného příkopu. A tak nějak jsem si připadal v komunální politice v uplynulém volebním období. Ono asi je logické, že politika lidi rozděluje, ale otázkou je, jestli je nezbytně nutné, aby je taky oddělovala od sebe a je celkem jedno jestli zdí nebo příkopem. Bohužel ve většině politické reprezentace tak nějak zůstal ten pocit, že musí být nesmiřitelné strany , my a oni a oddělené. Největší problém jsem měl s tím, že když už tu byla ta snaha se ostře proti sobě vymezovat, že to nebylo postavením zdi, kde by se na její postavení musel sehnat materiál složený z věcných argumentů, nepopiratelných důkazů anebo prokazatelnou zkušeností odjinud. Tady se vymezovalo právě tím příkopem, na který žádný materiál nepotřebujete a ještě všechno, co při jeho hloubení vyhrabete, tak se radši odveze někam pryč, co nejdál od města, aby to nebylo moc vidět.

Před minulými volbami jsme s naivitou sobě vlastní prosazovali myšlenku, že dělení se na nesmiřitelnou koalici a opozici je přežitek, který v politice 21.století nemá už co dělat. Idealisticky jsme si představovali, že obzvláště v komunále by vedení města mělo být složeno poměrným zastoupením, protože všem nám jde přece o jedno a to je blaho našeho města. Ó jak jsme se mýlili, konzervatismus v myšlení politiků je něco s čím nehnete. Předřadit privátní zájmy před zájmy celku je taky lákadlo, kterému se těžko odolává. Do toho sem tam nějaký ten klientelismus nebo menší protekce a to se v poměrném zastoupení nedá. Na to musíte mít koaličního partnera svázaného koaliční smlouvou a přidělenými posty ve vedení města a pak je teprve klid na to správné vládnutí.

Takže jsme ze své naivity vyléčeni tímto volebním obdobím a o poměrné zastoupení usilovat nebudeme ať už volby dopadnou jakkoliv Co můžeme slíbit je, že si budeme velmi ale velmi pečlivě vybírat s kým budeme na naší straně zdi. Všimněte si, že jsem použil zeď, protože my se budeme vymezovat vždy zdí postavenou z argumentů, faktů, nezvratných důkazů a získaných zkušeností, hloubení příkopů necháme těm, co si na stavbu zdi netroufnou.

Ing. Michal Horák

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články